Nagłówki
- Seria KS została rozszerzona o nowy 8-calow agregat pompowy do ścieków
- Prezentacja nowych pomp napędzanych przez WOM ciągnika
- Agregat pompowy o dużej wysokości podnoszenia w kopalni granitu w Polsce
- Automatyczny przełącznik diesel/elektryczny do hybrydowych pomp do igłofiltrów
- Gama pomp do ścieków poszerza się o nową 12-calową pompę BA300KS
BLOG | SDR i grubości ściany rury
piątek, 18 marca 2022
Regularnie otrzymujemy pytania dotyczące SDR; co oznacza SDR rury? Co to ma wspólnego z grubością ścianki? Jak jest obliczane? Użytkownicy mobilnych instalacji pompowych muszą być przygotowani na wszelkiego rodzaju sytuacje. Dlatego też ważne jest dobre zrozumienie sprzętu, w tym instalacji rurowej.
SRD rury
Zacznijmy od skrótu SDR, który oznacza Standard Dimension Ratio. Przez to mamy na myśli stosunek średnicy zewnętrznej rury do grubości jej ścianki. Informacja ta jest ważna, ponieważ określa maksymalne ciśnienie, jakie może wytrzymać materiał rury.Obliczanie SDR rury
Wzór obliczeniowy jest prosty SDR = D/s (gdzie D jest średnicą zewnętrzną, a s jest grubością ścianki). Im niższa wartość SDR, tym większe ciśnienie, które może wytrzymać rura. Ponadto, przy wyższej wartości SDR, rura jest lżejsza i łatwiejsza w obsłudze.Na przykład, możemy sobie wyobrazić 6-calową rurę HPDE o nominalnej średnicy zewnętrznej 160 mm i minimalnej grubości ścianki 4,85 mm. Wartość SDR wynosi wtedy 33. Przy użyciu tej liczby można obliczyć maksymalne dopuszczalne ciśnienie (omówimy to szczegółowo w następnym artykule).
Grubość ścianki SDR rury
Podczas pracy z pompami mobilnymi używamy rur HDPE z szybkozłączami wciskanymi. Maksymalne ciśnienie nie jest określane przez wartość SDR, ale przez zacisk przewodu wokół gniazda złączy. Firma BBA Pumps bada rury HDPE wraz z szybkozłączami pod maksymalnym ciśnieniem, wybierając grubość ścianki SDR o najmniejszej wadze i najlepszej przydatności do użytku mobilnego.Jaka wartość SDR jest najlepsza dla rur HDPE przy pełnym podciśnieniu?
Firma BBA Pumps zaleca stosowanie rur HDPE wyłącznie po stronie tłocznej pompy. Może także zdarzyć się, że w rurze wylotowej również wytworzy się podciśnienie. To, czy rura HPDE je wytrzyma, zależy od różnych czynników, takich jak jakość PE, grubość ścianki, wysokość, a nawet czas działania podciśnienia. Ogólnie, jeśli może dojść do wytworzenia się próżni, zaleca się wybranie wartości SDR 17 lub niższej.Autor: Henno Schothorst